آموزش اتصال سورس اندروید به گیت لب

بهمن 10, 1397| سنا عبادی
نحوه اتصال سورس اندروید به گیت لب | مارکت سورس اندروید ریور

در این مقاله از سری آموزش های اندروید قصد داریم آموزش اتصال سورس اندروید به گیت لب با استفاده از آپشن ریپوزیتوری های شخصی (private) گیت لب مهیا شده است را توضیح دهیم .
اگر تیمی دارید که قصد دارید یک پروژه ی اندرویدی را به صورت تیمی و گروهی توسعه دهید , نیازمند یک سیسنم ورژن کنترل git هستید . در اینجا ما به معرفی جزیی از سایت گیت لب خواهیم پرداخت .

نحوه اتصال سورس اندروید به گیت لب

گیت لب تنها برای کار تیمی نیست . گاهی اوقات شما به صورت جداگانه و تنها کار می کنید و می خواهید که پروژه ی اندرویدی خود را در جایی داشته باشید که به سادگی و با اطمینان خاطر به توسعه ی آن بپردازید . به این دلیل که در این مقاله قرار نیست راجب به سیستم گیت صحبت کنیم پس وارد جزییات آن نخواهیم شد .
فقط به ذکر این نکته بسنده خواهیم کرد که ابا انجام این کار , کد های شما برای همیشه در گیت لب موجود خواهند بود .

برای شروع لازم هست که حتما git را در سیستم خود نصب کنید و اکانتی را به صورت رایگان در گیت لب بسازید.

چند روش برای اتصال سورس اندروید خود به گیت لب وجود دارد ولی من یکی از ساده ترین و در عین حال بهترین راه ممکن را براتون ارائه میدهم(روشی که خودم استفاده میکنم).
خب سورس اندرویدی که قرار هست آن را متصل کنید را در اندروید استودیو باز کنید.
بخش اول : بعد از آن به سایت گیت لب مراجعه کنید و در قسمت Project پروژه ی جدیدی را بسازید.این عمل با فشردن علامت + و انتخاب New Project انجام میگیرد.
نام پروژه ی خود را در قسمت Project name وارد کنید و حتما تیک گزینه ی private را در قسمت Visibility Level بزنید و اگر مایل هستید که پروژه حاوی فایل Readme باشد گزینه Initialize repository with a README را در پایین انتخاب کنیدو Create Project را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید :  کسب درآمد از اپلیکیشن موبایل با تبلیغات ادموب

پروژه ی شما ساخته شد . حال اگر به صفحه ی مد نظر مراجعه کنید می توانید نام پروژه ی خود و یک سری توضیحات مربوط به ادامه ی کار و لینک های ریپوزیتوری را ببنید.
شما دوتا لینک خواهید داشت SSH / HTTPS. در این مقاله ما از HTTPS استفاده میکنیم . پس آن را انتخاب کرده و لینک ریپو که باید به این صورت باشد https://gitlab.com/MyUserName/my-project.git را , کپی کنید.

بخش دوم : باید ادامه ی کار را در اندروید استودیو انجام دهیم . خوشبختانه ما با استفاده از محیط گرافیکی اندروید استودیو به راحتی می توانیم با گیت لب اتصال برقرار کنیم.
این مسیر را در اندروید استودیو دنبال کنید : VCS > Import into Version Control > Create Git Repository…
برای شما پنجره ایی باز خواهد شد که از شما root پروژه ی خود را می خواهد . یعنی دایرکتوری که پروژه ی شما در آن قرار دارد را انتخاب کنید.
تایید کنید و به محیط برگردید.
بخش سوم : باید ریموت ریپوزیتوری خود را اضافه کنید.
برای انجام این کار این مسیر را دنبال کنید : VCS > Git > Remotes….
دیالوگی برای شما باز خواهد شد . که با انتخاب + , در قسمت Name به صورت دیفالت عبارت origin تعریف شده است . در قسمت بعدی URL , ‌لینک پروزه ی خود در گیت لب که با https آغاز می شد را در اینجا جایگزین کنید.OK را انتخاب کنید .ممکن است که در این مرحله از شما بخواهد که وارد اکانت گیت لب خود شوید. پس نام کاربری و پسورد خود در گیت لب را معرفی کنید که این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارید.

همچنین بخوانید :  چطور با اندروید ریور از سورس کد خودم محافظت کنم ؟

خب در پارت آخر : Add , commit و Push فایل های خود را آغاز کنید .  مرحله ی پایانی جذابیت خاصی دارد .(حداقل برای من)

دستور Add تمامی فایل های شما را به گیت اضافه می کند که آماده ی کامیت باشد. برای انجام این مرحله این مسیر را دنبال کنید :
Add: Go to VCS > Git > Add.

بعد از add کردن فایل های خود نیاز دارید که آن را commit کنید . پس VCS > Git > Commit Directory. این مسیر را دنبال کنید . در این مرحله نیاز هست که شما پیامی مبتنی بر commit message بنویسید . چون ما قرار هست شروع کنیم پس این پیغام را در پنجره ی مورد نظر تایپ کنید : initial commit

مرحله آخر از پارت آخر هم به push کردن میرسد . بعد از این مرحله پروژه ی شما روی گیت لب ظاهر خواهد شد.پس این مسیر را دنبال کنید:
VCS > Git > Push.
تمام شد. به سایت گیت لب و پنجره ی ریپوزیتوری خود بروید پروژه ی اندرویدی خود را به صورت کامل و با پیام کامیت initial commit خواهید دید.
در اخر نکته ای را یاداوری کنم که افزونه ای برای راه ساده کردن انجام مراحل فوق وجود دارد . پس به این لینک مراجعه کنید که پلاگین موردنظر را بیابید.

  تخفیف ها و اخبار ویژه رو در تلگراممون دنبال کن :)
سنا عبادی نویسنده مقاله

توسعه دهنده موبایل به ویژه سیستم عامل اندروید ، در تلاش برای تحقق یک رویا..می تونی سنا عبادی رو توی شبکه های اجتماعی هم دنبال کنی ...

مقالات مرتبط را بخوانید :


سورس های اندروید شامل تخفیف رو ببین !

به این مقاله امتیاز دهید :
4.3/5 (3 Reviews)
  خرید سورس های حرفه ای بازی و اپلیکیشن اندروید

دسته‌ها: معرفی سرویس ها و ابزار ها

دیدگاه

  • Iran Ali
    اردیبهشت 15, 1399

    واقعا ممنون . آموزش خوبی بود. نمیدونم چرا چیز به این سادگی (گیت) همیشه برام هیولا بود!

دیدگاهتان را بنویسید

راهنما : برای نوشتن موارد مختلف در دیدگاه می توانید از راهنمای نگارش اندروید ریور استفاده کنید : نگارش کد کوتاه `your code`
نگارش کد بلند یا نگارش بخش عمده یک سورس کد :
[sourcecode lang="your code language"] your code here [/sourcecode]