معرفی دیتابیس برای برنامه نویسی اندروید

بهمن 4, 1397| علی شیرالی
معرفی دیتابیس برای برنامه نویسی اندروید | مارکت سورس اندروید ریور

در این مقاله SQLlite و Realm به عنوان دو دیتابیس موردتوجه برنامه نویسان اندروید را بررسی میکنیم تا در نهایت بتوانید تصمیم درستی بگیرید که کدام یک را در برنامه نویسی اندروید انتخاب کنید. با ما در این مقاله همراه باشید

SQLlite یا Realm کدامیک برای برنامه نویسی اندروید مناسب تراند ؟

Realm در مقایسه یا SQLlite یک دیتابیس بسیار جوان به حساب می آید ، اگر بخواهیم این ضرب المثل را مدنظر قرار دهیم که ” دود از کنده بلند میشه ” قطعا باید انتخابمان SQLlite باشد ، اما عجله نکنید ما در این مقاله سعی می کنیم ویژگی های هر دو دیتابیس معرفی شده را مورد بررسی قرار دهیم تا درنهایت بتوانید انتخاب درستی بگیرید.

 

ویژگی های SQLlite در عملکرد و منابع آموزشی

این دیتابیس در سال 2000 ریلیز شده و محبوب ترین دیتابیس اللخصوص در زمینه برنامه نویسی اندروید است که هزاران اپلیکیشن هم اکنون با استفاده از این دیتابیس ساخته و طراحی شدند . این دیتابیس با زبان C نوشته شده و از طیف گسترده ای از زبان های برنامه نویسی پشتیبانی می کند.

بگزارید به عملکرد SQLlite نگاهی بیاندازیم :

یک دیتابیس محبوب و سبک : همانطور که پیشتر گفتیم این یکی از محبوبترین دیتابیس ها در بین برنامه نویسان اللخصوص برنامه نویسان اندروید است همچنین بسیار کم حجم بهینه و سبک است که میتوان از آن برای اپلیکیشن های موبایل استفاده کرد علاوه برآن در دوربین ها ، تلویزیون ها ، دستگاه های برقی خانگی و .. نیز به دلیل اصطلاحا لایت بودن مورد استفاده قرار میگیرد.

دیتابیسی با عملکرد سریع و بهینه و قابل یادگیری آسان: SQLlite با سرعت بسیار بالایی عملیات ها را پردازش کرده و انجام می دهد که این یک ویژگی بسیار مثبت محصوب می شود.

همچنین بخوانید :  افزودن درگاه زرین پال به سورس اندروید

همچنین مهتر از همه اینه منابع آموزشی ویدئویی ، نوشتاری بسیار زیادی با توجه به محبوب بودن این دیتابیس در سطح اینترنت و یا کتاب ها موجود است که این نیز به خودی خود کافیست تا شما حساب ویژه ای روی آن برای استفاده در پروژه های برنامه نویسی اندروید باز کنید.

 

ویژگی های realm در عملکرد و منابع آموزشی

این دیتابیس بسیار جوان است و در سال 2017 اولین نسخه پایدار آن منتشر شد اما لازم است اعتراف کنیم بسیار ساده و سریع است چه در یادگیری چه در انجام عملیات های خواسته شده . همانطور که گفته شد Realm در سال 2017 اولین نسخه پایدار آن منتشر شد اما تقریبا از سال 2014 بود که کار توسعه آن شروع شده است.

حالا اگر بخواهیم به Realm نگاهی کوتاه بیاندازیم :

ابتدا بیاید نمونه کد های دو دیتابیس را برای درک بهتر ویژگی ها بررسی کنیم:

یک نمونه کد ساخت Table در SQLlite :

private static final String SQL_CREATE_FAVOURITE =
"CREATE TABLE " + FavouritesDBContract.FavouritesEntry.TABLE_NAME + " (" +
FavouritesDBContract.FavouritesEntry._ID + INTEGER_TYPE + " PRIMARY KEY AUTOINCREMENT," +
FavouritesDBContract.FavouritesEntry.COLUMN_NAME_TITLE + TEXT_TYPE + COMMA_SEP +
FavouritesDBContract.FavouritesEntry.COLUMN_NAME_IMAGE_URL + TEXT_TYPE +
" )";
public void onCreate(SQLiteDatabase db) {
db.execSQL(SQL_CREATE_FAVOURITE);
}

همان نمونه با عملکرد مشابه در Realm :

public class Favourites extends RealmObject{
String title;
String imageLink;
@Nullable
ImageResponse image;
public Favourites(String title, String imageLink, @Nullable ImageResponse image) {
this.title = title;
this.imageLink = imageLink;
this.image = image;
}
}

می بینید که بسیار ساده است . خوشبختانه تمامی زبان های تکامل یافته ای که امروزه معرفی می شوند سادگی را مدنظر قرار داده اند . ما نمونه های زیادی را میتوانیم نام ببریم که در این چند ساله معرفی شده و همگی نسبت به زبان های برنامه نویسی و یا پلتفرم های قدیمی ساده تر و بهینه تر شده اند که این خود به سهولت در کار توسعه و صرفه جویی در زمان نیز کمک بسیاری میکند.

همچنین بخوانید :  کسب درآمد از اپلیکیشن موبایل با تبلیغات ادموب

سرعت و عملکرد Realm : این دیتابیس بسیار ساده است و عملکرد و سرعت بالایی را ارائه می دهد . یادگیری اش آسان بوده و نیاز نیست متحمل سختی زیادی برای یادگیری آن شوید و یا در پیچیدگی های بیهوده گرفتار شوید.

مشکلاتی که Realm حل کرده : سرعت ، ساختار مطلوب ، دسترسی ، سادگی ، بهینه سازی حجم پایگاه داده از مواردی هستند که Realm آنها را حل نموده است . شما می توانید اشیا را که خارج ازساختار آن قرار میگرند کپی کنید.

منابع آموزشی : اگر بخواهیم از منابع آموزشی سخن به میان بیاوریم با فاصله بسیار زیاد SQLlite پیروز این مقایسه است. همانطور که توضیح دادیم منابع آموزشی برای آن بسیار یافت می شود اما اگر بخواهیم به Realm جوان نگاهی باندازیم نمی توانیم فراتر از مستندات وبسایت رسمی آن یعنی realm.io برویم.

کلام آخر :

اگر به دنبال ویژگی های برتر هستید و در برنامه نویسی پایگاه داده مبتدی نیستید ، حتما Realm را انتخاب کنید زیرا بهترین گزینه برای فردی با ویژگی های شما این پایگاه داده است. اما اصولا اگر تخصص شما پایگاه داده نیست و میخواهید پاسخ سوال هایتان را به سرعت بیابید و ترجیح میدهید روند توسعه اپلیکیشن خود را مطمئن تر پیش بگیرید حتما باید از SQLlite و منابع عظیم آموزشی آن که توسط کاربران تهیه شدند ، استفاده کنید. اما لازم است بگوییم Realm واقعا ما را شگفت زده کرد و بسیار به آینده این پایگاه داده امیدواریم زیرا تمامی ویژگی های موردانتظار از یک پایگاه داده بی نظیر را داراست.

  تخفیف ها و اخبار ویژه رو در تلگراممون دنبال کن :)
علی شیرالی CO-Founder نویسنده مقاله

بنیانگذار مارکت اندروید ریور و گاهی هم گیم باز 🎮 و صد البته یه عاشق فیلمسازی 🎬 و عکاسی 📷 که چندین گام جدی هم توی این زمینه برداشته..می تونی علی شیرالی رو توی شبکه های اجتماعی هم دنبال کنی ...

مقالات مرتبط را بخوانید :


سورس های اندروید شامل تخفیف رو ببین !

به این مقاله امتیاز دهید :
5/5 (1 Review)
  خرید سورس های حرفه ای بازی و اپلیکیشن اندروید

دسته‌ها: معرفی سرویس ها و ابزار ها

دیدگاهتان را بنویسید

راهنما : برای نوشتن موارد مختلف در دیدگاه می توانید از راهنمای نگارش اندروید ریور استفاده کنید : نگارش کد کوتاه `your code`
نگارش کد بلند یا نگارش بخش عمده یک سورس کد :
[sourcecode lang="your code language"] your code here [/sourcecode]