برای شروع برنامه نویسی اندروید،کدام زبان برنامه نویسی را یاد بگیرم ؟

آبان 2, 1396| علی شیرالی
چطوره برنامه نویسی را یاد بگیریم / کدام محیط برای شروع برنامه نویسی اندروید مناسب است

بسیار خب، تصمیم گرفته اید به یک توسعه دهنده اندروید تبدیل شوید؟ عالیست! این تصمیم قطعا اولین گام در سفر شما به تبدیل شدن به یک توسعه دهنده تمام عیار است. متأسفانه، از آنجا که بسیاری از مردم برداشت می کنند،یادگیری برنامه نویسی میتواند پیچیده باشد و گاهی اوقات از کجا باید شروع کنم شامل این پیچیدگی ها می شود.

برای شروع برنامه نویسی اندروید ، چه زبان برنامه نویسی باید یاد بگیرد؟

کجا می توانید در مورد زبان مورد نظر خود یاد بگیرید؟
هنگامی که اصول اولیه را درک کردید، کجا شروع به تایپ کردن کد کنید؟

در این مقاله قصد داریم به سوالات شما پاسخ دهیم. تصمیم گیری در مورد زبان برنامه نویسی برای شروع، به طور کامل بستگی به آنچه شما امیدوار هستید انجام دهید دارد. و هنگامی که شما زبان را می دانید، می توانید IDE و ابزار مناسب با دانسته های خود را پیدا کنید .

نگاهی به پکیج آموزش صفر تا صد برنامه نویسی اندروید بیاندازید : لطفا برنامه نویسی اندروید را حرفه ای یاد بگیرید

انتخابتان را کنید..
اگر میخواهید برنامه های اندروید را توسعه دهید، شروع به انتخاب یک زبان کنید. تفاوت بین زبان های برنامه نویسی آندروید می تواند کمی پیچیده باشد. انتخاب یکی از آنها برای شروع نیاز به درک از نقاط قوت و ضعف هرکدام دارد، بنابراین ما نمی خواهیم در این مقاله در انتقال اطلاعات کوتاهی کنیم.

از طرفی نمیخواهیم شما را نیز بی انگیزه کنیم،  هرکدام از زبان های برنامه نویسی زیر ایرادات و مشکلاتی دارند با دریافت اطلاعات دقیق و بررسی دقیق این مقاله خودتان ببینید به کدام زبان برنامه نویسی بیشتر علاقه دارید و آن را پی بگیرید.

زبان هایی که ممکن است برای توسعه اندروید یاد بگیرید عبارتند از:

جاوا – JAVA

جاوا زبان رسمی توسعه اندروید است و توسط اندروید استودیو پشتیبانی می شود.

Kotlin 

Kotlin اخیرا به عنوان یک زبان رسمی جاوا معرفی شده است. از جنبه های مختلف شبیه به جاوا است، اما  دسترسی به آن کمی ساده تر است و پیچیدگی های جاوا را ندارد.

C / C ++ 

اندروید استودیو نیز از C ++ با استفاده از Java NDK پشتیبانی می کند. این زبان برنامه نویسی این امکان را میدهد که برنامه های بومی یا نیتو تولید کنید و برای توسعه و تولید بازی مناسب تر است. C ++ هنوز هم پیچیده تر از سایر رقبا است.

C شارپ

C شارپ یک جایگزین مناسب برای مبتدیان زبان C یا C ++ است که نواقص بیشتری دارد. این ابزار توسط برخی از ابزارهای توسعه بسیار محبوب و معروف مانند Unity و Xamarin پشتیبانی می شود که برای توسعه بازی ها و همچنین برای توسعه ی پلتفرم های متفاوتی است.

BASIC FOR ANDROID

یک گزینه برای یادگیری BASIC است . B4A IDE را محصول Anywhere Software است . این یک ابزار آسان اما قدرتمند است، برای شروع گزینه نسبتا خوبی میتواند باشد.

Corona / LUA 

یکی دیگر از ابزارهای توسعه پلت فرم در LUA است. این زبان روند پروسه ساخت برنامه را به میزان زیادی ساده می کند و به شما اجازه می دهد تا با استفاده از کتابخانه های بومی برنامه های خود را تولید کنید.

PhoneGap (HTML، CSS، جاوا اسکریپت)

اگر دانش طراحی صفحات وب را در حد قابل قبولی داشته باشید به راحتی با پلتفرم PhoneGap میتوانید برنامه مورد نظر خود را تولید کنید.

جاوا 
هنگامی که زمان برای توسعه برنامه های اندروید فرا میرسد، اولین و محبوب ترین گزینه جاوا است. جاوا زبان رسمی توسعه اندروید است، به این معنی آن است که بیشترین پشتیبانی گوگل را شامل میشود و اکثریت برنامه های تولید شده در مارکت رسمی اندروید گوگل پلی با استفاده از زبان جاوا نوشته شده اند.

گام اول دانلود و نصب اندروید استدیو (محیط رسمی گوگل برای توسعه اپلیکیشن اندروید ) است. این یک محیط نرم افزاری یا اصطلاحا “IDE” یا “محیط توسعه مجتمع” است. این برنامه با اندروید SDK (مجموعه ای از ابزارهایی که به طور خاص برای توسعه برنامه های آندروید طراحی شده است) بسته بندی می شود و اساسا این به شما کمک می کند تا همه چیز را در یک مکان داشته باشید و اجرا کنید و به توسعه را شروع کنید.

از طریق آموزش رسمی و مستندات از گوگل کار را برای شروع راحت میکند و شما در این وبگاه بیشترین تعداد کتابخانه ها (کد رایگان برای ارتقاء برنامه های خود) و آموزش هایی که روی این روش تمرکز می کنند را پیدا خواهید کرد.

خود جاوا توسط Sun Microsystems در سال 1995 منتشر شد و برای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی برنامه نویسی مورد استفاده قرار می گیرد. کد جاوا توسط یک ماشین مجازی اجرا می شود که بر روی دستگاه های Android اجرا می شود و کد را تفسیر می کند.

متاسفانه، جاوا نیز کمی پیچیده است و این یک “زبان اول” بزرگ و همه چیز تمام نیست. این چیزی است که بزرگترین مانع را برای بسیاری از افرادی که می خواهند با توسعه Android شروع به کار کنند، ایجاد می دهند. اندروید یک زبان برنامه نویسی شی گرا با موضوعات گیج کننده مانند ساختارها، خطاهای اشاره گر خالی و غیره است. جاوا SDK را اضافه کنید ! تازه همه چیز پیچیده تر می شود . توسعه با استفاده از این مسیر همچنین نیاز به درک پایه ای از مفاهیم Gradle، مانند Manifest Android و XML  دارد.

همچنین بخوانید :  معرفی برد Raspberry pi 4 برای برنامه نویس ها

این بدان معنا نیست که جاوا یک زبان بد است – برخلاف آن  این اشتباه است که یک زبان را بد بنامیم ، بلکه این پیچیدگی ها و مشکلات مارا به یک کدنویسی کم ایراد تر و تمیز تشویق میکند. به همین دلیل بسیاری از مردم به این دلیل جاوا را دوسا دارند و همچنین یکی از گسترین ترین زبان هاست که تقریبا همه کاره است. با توجه به جدول PYPL (محبوبیت زبان های برنامه نویسی)،جاوا محبوب ترین زبان برنامه نویسی بین برنامه نویسان است.

جاوا در طول چند سال گذشته روز به روز به قدرتش افزوده شده . ویژگی هایی مانند طراحی بصری و سیستم پیشنهادات و تکمیل کد باعث می شود که پردازش یکنواخت شفاف تر باشد، در حالی که ویژگی های پیشرفته و قدرتمندی را همیشه در اختیار توسعه دهندگان قرار داده از جمله ذخیره سازی راحت و اجرا آسان. بنابر این ارزشش را دارد بخاطر تمامی این مزیت ها سختی هایی را هم به جان بخریم به هرحال برنامه نویسی خواه ناخواه پیچیده است.

پس پیشنهاد میکنیم اگر به دنبال کسب تجربه هستید و در ابتدای راه هستید و میخواهید یک برنامه ساده طراحی کنید و تجربه کسب کنید یا یک بازی ساده پیاده سازی کنید بروید به سراغ زبان هایی که پیچیدگی کمتری دارند و بعد از کسب تجربه به سمت جاوا برگردید . این بهترین راه است ..

 

کوتلین – Kotlin

Kotlin اخیرا به عنوان زبان رسمی “دیگر” برای توسعه اندروید به میدان رقابت برگشته است. بعضی از گمانه زنی ها نشان می دهد که این زبان دارد به سرعت خود را بالا میشکد و احتمالا به زبان دوم برنامه نویسی اندروید تبدیل می شود.

همانند جاوا، Kotlin در ماشین مجازی جاوا اجرا می شود. این نیز با جاوا کاملا سازگار است و در اندازه فایل ها کم کم یا افزایش نمی یابد. تفاوت این زبان با جاوا در این است که کوتلین نیاز به کمترین صفحه “دیگ بخار” ( به معنای پیچیدگی ) دارد، این به این معناست که این یک سیستم ساده تر و آسان تر برای خواندن است. همچنین خطاهایی مانند Null point exception و Excuses را برخلاف اندروید استدیو ( جاوا ) ندارد. به طور خلاصه، اگر فقط در حال یادگیری برای توسعه برنامه های آندروید برای اولین بار هستید، Kotlin عالی است.

بنابراین Kotlin قطعا یک نقطه شروع آسان تر برای مبتدیان است و این واقعیت که هنوز می توانید از اندروید استودیو استفاده کنید پابرجا است. با این وجود هنوز هم ساده نیست بگوییم یکی از زبان های چون C # با Unityساده تر هستند، و پشتیبانی از این زبان ها قدرتمند نیست.

با این حال، Kotlin قطعا باید بررادار هدف شما باشد و می تواند نقطه ورود آسان تر به روند توسعه اندروید مناسب باشد. شاید روزی در جایگاه اول گوگل قرار بگیرد پس کولتین را یادبگیرید.

 

 

C / C ++
منصفانه است بگویم که اکثر مردم با خواندن این بخش درباره سی و سی پلاس پلاس نباید این مسیر را برای توسعه برنامه های Android انتخاب کنند. Android Studio از کد C / C + + را با استفاده از Android NDK (Kit Development Kit) پشتیبانی می کند. این به این معنی است که شما نوشتن کد را انجام می دهید که در دستگاه مجازی جاوا اجرا نمی شود، بلکه به صورت اولیه بر روی دستگاه اجرا می شود و به شما امکان کنترل بیشتری بر روی مواردی مانند حافظه می دهد. برای برنامه های کاربردی قدرتمند مانند بازی های سه بعدی، این می تواند به شما اجازه می دهد که عملکرد اضافی را از یک دستگاه اندروید بردارید و یک اپ بهینه تولید کنید. همچنین به این معنی است که شما قادر خواهید بود از کتابخانه های نوشته شده در C یا C ++ استفاده کنید.

با این حال، بازهم تنظیم آن بسیار سخت است شاید بهتر است برای تولید بازی های سه بعدی از ابزار مناسب و اختصاصی آن استفاده کنید .

 

C #

اساسا یک نسخه ساده تر و شی گرا C و C ++ است که توسط مایکروسافت طراحی شده است. این کار با هدف استفاده قدرت C ++ و سهولت ویژوال بیسیک است و تا حدودی به عنوان یک نسخه ساده از جاوا نام برده می شود. مانند جاوا، C # ماشین جمع آوری زباله است به این معنی که شما نیازی به نگرانی در مورد چیزهایی مانند کمبود حافظه و آزاد کردن رم خود ندارید. در عین حال، C # مدرن تر از جاوا است با یک سینتکس تمیز – ممکن است سی پلاس مورد پسند خیلی ها باشد به هرحال این موارد به سلیقه بستگی دارند.

اگر بخواهید بسیار ساده اما در عین حال قدرتمند وارد عرضه برنامه نویسی اندروید شوید پیشنهاد میشود که از سی شارپ و یونیتی به صورت ترکیبی استفاده ببرید. Unity یک موتور بازی است (به این معنی آن چیزهایی مانند محاسبات فیزیک و رندر گرافیکی 3D را ارائه می کند) و یک IDE است دقیقا مانند Android Studio. این یک ابزار رایگان است که باعث می شود بازی های خود را به طرز باور نکردنی و فراتر از انتظاری ایجاد کنید – فقط با چند خط کد میتوانید یک بازی در کمتر از یک ساعت ایجاد کنید. بدون پیچیدگی و همچنین کاملا قدرتمند است، که ابزار مورد استفاده بسیاری از استودیوهای بازی است که تولیدات آنها در گوگل پلی منتشر شده است یکی از ویژگی های بارز سی شارپ و تولیداتش این است که چند پلتفرمه است. از همه مهمتر، توسعه دادن به این شیوه بسیار کاربردی برای یادگیری برنامه نویسی Object Oriented یا شی گرا است (به این دلیل که در این مورد در واقع اغلب کار با ابجیکت ها مورد استفاده هستند).

همچنین بخوانید :  در برنامه نویسی اندروید فلاتر بهتر است یا کاتلین

یونیتی که به زبان سی شارپ است ، محیط برای تولید برنامه های استاندارد مناسب است اما اگر بخواهید به صورت حرفه ای برنامه بسازید این یک روش غیراستاندارد برای بازی سازی حرفه ای ایست که محدودیت هایی دارد که جلوی موفقیت شما را خواهد گرفت اما برای توسعه و تولید بازی یونیتی  کاملا قدرتمند و ایده آل است با توجه به اینکه مولتی پلتفرم نیز هست جذابیت بیشتری دارد.

اما اگر نخواهید از Unity استفاده کنید راه دیگر چیست ؟

C # همچنین می تواند با پلاگین Xamarin از طریق ویژوال استودیو مورد استفاده قرار گیرد. این بیشتر شبیه به توسعه آندروید سنتی با استفاده از پلت فرم متقابل (یک کدباز برای آندروید و iOS) است. برای یک مبتدی ، این مسیر نقطه ورود نچندان خوبی برای ورود به توسعه آندروید است – اما برای یک شرکت کوچک که مایل به ایجاد یک برنامه برای iOS و آندرویداست معقول به نظر می آید .

BASIC

develop android apps

بیسیک فور اندروید یک نقطه شروع لذت بخش و ساده با طعم C++ , c# است. متاسفانه تا به الان اندروید استدیو این محیط را به رسمیت نمی شناسد . بیسیک فور اندروید یا B4A یک محیط کمتر شناخته شده است که اخیرا بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

B4A به عنوان یک محیط RAD یا Rapid Application Development شناخته شده است. این محیط یک روش ایده آل برای یادگیری و شروع برنامه نویسی اندروید است اما به شرط آنکه بدانید بعدا این محیط باید عوض شود و ورود به اندروید استدیو را شروع کنید

اخیرا لایبرری هایی برای اضافه شدن امکان بهره گیری از ویژگی های متریال دیزان به آن افزوده شده است. اما باید بدانید این محیط غیر رایگان است و به صورت پولی ارائه میشود.

کورونا
Corona یکی دیگر از گزینه های قابل توجهی است که این امکان را برای توسعه برنامه های آندروید ارائه می دهد و در عین حال به میزان قابل توجهی از قدرتمند است و قدرت اختیار بسیاری را به شما می دهد. شما در LUA کد نویسی می کنید که در حال حاضر بسیار ساده تر از جاوا است و همچنین ، Corona SDK (کیت توسعه نرم افزار) همه چیز را ساده تر می کند. پشتیبانی از تمام کتابخانه های بومی، اجازه می دهد تا شما اپلیکیشن خود را برای سیستم عامل های مختلف منتشر کنید. این محیط به طور گسترده ای برای ایجاد بازی ها استفاده می شود.شما باید از یک ویرایشگر متن مثل Notepad ++ برای وارد کردن کد خود استفاده کنید و می توانید کد را در یک شبیه ساز اجرا کنید بدون اینکه حتی نیاز به کامپایل .به راحتی میتوایند خروجی بگیرد که این کار به لطف ابزار آنلاینی که وجود دارد ارائه میشود.

کورونا نیاز به دانش برنامه نویسی دارد، اما مقدمه خوبی برای ورود به دنیا برنامه نویسی است . در عین حال، هرچند، به طور قطع محدودیت های خودش را دارد اما برای تبدیل کردن شما به یک برنامه نویس خوب ایده آل است. اگر می خواهید از ویژگی هایی مانند خرید درون برنامه ای در برنامه استفاده کنید، باید مبلغی را پرداخت کنید تا بتوانید این امکان را داشته باشید.

و در نهایت فون گپ / PhoneGap

و آخرین روش و راه برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده اندروید استفاده از فون گپ است. فون گپ از آپاچی کوردوا قدرت گرفته است و دقیقا یک اپلیکیشن را با کدهای HTML / CSS / JAVASCRIPT شبیه کاری که برای توسعه صفحات وب انجام میدهیم میتواند ایجاد کند. شماتیک وب اما خروجی یک اپلیکیشن APK است. این یک روش بسیار ابتدایی و تقریبا غیرحرفه ای برای شروع است و البته به شما اجازه به کار گیری از دوربین و شتاب سنج گوشی را میدهد .

 

نتیجه گیری :

ما در این مقاله محیط های حرفه ای و ایده آل را به سادگی برای شما مجزا کردیم و مشخص کردیم کدامیک دقیقا چه ویژگی هایی دارند و نتیجه گیری در این مورد تماما به خود شما برمیگردد و انتخاب استراتژی مناسبی از سوی شما . به هرحال هوش را نمی توان آموزش داد! یادتان باشد یک برنامه نویس باید باهوش باشد تا موفق شود اگر نیستید سعی نکنید اعتماد به نفس کاذب داشته باشید 🙂 . این یک دنیای جذاب است که در آن با استعداد ترین ها پیشرفت خواهند کرد .

از ما میپرسید کدام محیط ؟ اندروید ریور به شما پاسخ میدهد در اندروید استدیو.

 

اختصاصی وبلاگ اندروید ریور.

 

5/5 (3 Reviews)
علی شیرالی CO-Founder نویسنده مقاله

بنیانگذار مارکت اندروید ریور ، توسعه دهنده وب و موبایل ، گاهی هم گیم باز 🎮 و صد البته یه عاشق فیلمسازی 🎬 و عکاسی 📷 که چندین گام جدی هم توی این زمینه برداشته..می تونی علی شیرالی رو توی شبکه های اجتماعی هم دنبال کنی ...

مقالات مرتبط را بخوانید :


سورس های اندروید شامل تخفیف رو ببین !

به این مقاله امتیاز دهید :
5/5 (3 Reviews)
  خرید سورس های حرفه ای بازی و اپلیکیشن اندروید

  تخفیف ها و اخبار ویژه رو در تلگراممون دنبال کن :)

دسته‌ها: معرفی سرویس ها و ابزار ها

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

راهنما : برای نوشتن موارد مختلف در دیدگاه می توانید از راهنمای نگارش اندروید ریور استفاده کنید : نگارش کد کوتاه `your code`
نگارش کد بلند یا نگارش بخش عمده یک سورس کد :
[sourcecode lang="your code language"] your code here [/sourcecode]