رفع خطا Could not find Gradle 3.3 در اندروید استدیو

اسفند 4, 1397| علی شیرالی
آموزش حل خطا Could not find Gradle در اندروید استدیو | مارکت سورس اندرویدریور

خطای Could not find Gradle 3.3 یا در نسخه های 3.0.1 اخیرا بسیار در ایمپورت سورس اندروید با آنها مواجه می شوید در این مقاله نحوه حل این خطا را می آموزید . اگر لیوان قهوه داغ خود را آماده کرده اید با ما در ادامه همراه باشید..

رفع خطا Could not find Gradle 3.3

این خطا زمانی رخ میدهد که اندروید استدیو تلاش میکند برای Sync سورس اندروید شما در هنگام ایمپورت پروژه تان در اندروید استدیو اسکریپت Gradle را از سرور دریافت کند اما بنا چند دلیل نمی تواند این کار را انجام دهد .

تست اتصال صحیح به اینترنت برای sync Gradle 

ابتدا باید اطمینان حاصل کنید به اینترنت پرسرعت و یک پراکسی پرسرعت برای تغییر آی پی خود به کشوری غیر از ایران متصل هستید . زیرا به دلیل محدودیت برای کاربران ایرانی با ip ایران نمی توانید هیچ کاری را در اندروید استدیو پیش ببرید.

از عدم وجود نسخه مورد نیاز Gradle در ریپوزیتوری آنلاین آن اطمینان حاصل کنید

سپس با توجه به تغییر و تحولات اخیری که اندروید استدیو در ریلیز های خود اعمال کرده ظاهرا برای مدتی است که نسخه های بالاتر build-tools مربوط به gradle از روی دایرکتوری jfrog.org حذف شدند .

همچنین بخوانید :  آموزش کاهش حجم APK در اندروید استدیو

اگر در ریپوزیتوری نسخه مورد نیاز گریدل شما وجود نداشته باشد بعد از باز کردن آدرس در مرورگر با چنین خطایی مواجه می شود :

{
  "errors" : [ {
    "status" : 404,
    "message" : "Could not find resource"
  } ]
}

 

بعد از دریافت خطا 404 میتوانید اطمینان حاصل کنید همه چیز از سمت شما مرتب است . خب حالا کافیست یک دایرکتوری به قبل برگردید . به عنوان مثال وقتی در این تاریخ (زمانی که مقاله نوشته شده است ) آدرس https://repo.jfrog.org/artifactory/libs-release-bintray/com/android/tools/build/gradle/3.3/ را در مرورگر باز کنید می بینید که با خطای بالا مواجه می شوید . ظاهرا این نسخه از لایبرری گریدل وجود داشته است و مورد استفاده قرار میگرفته و اخیرا این نسخه حذف شده زیرا اگر نگاهی به فروم ها بیاندازید گزارشاتی از دریافت این خطا وجود دارد.

بعد از دریافت خطا بالا کافیست شماره نسخه 3.3 را از آخر ادرس حذف کنید و به ریشه ریپوزیتوری بروید و صفحه را به پایین اسکرول کنید میبینید که کلیه نسخه های فعال از ابتدا تا امروز در این لیست وجود دارند. شما می توانید به انتخاب خود یک نسخه را انتخاب کنید . البته بهتر است از آخرین نسخه موجود استفاده کنید.

همچنین بخوانید :  ساخت اپلیکیشن اندروید با API ‌وبسایت Stack OverFlow

برای رفع خطا Could not find Gradle چه کنیم :

کافیست به فایل Build.Gradle خود بروید و در بخش dependencies در مکانی که build-tools فراخوانی شده است ، نسخه را به آخرین نسخه موجود که در ریشه ریپوزیتوری که در بالا توضیح دادیم جایگزین کنید مثلا :

classpath 'com.android.tools.build:gradle:3.0.1'

را به ( با توجه به انتخاب خودتان از لیست موجود )

classpath 'com.android.tools.build:gradle:2.3.0'

تغییر دهید .

نکته : بعد از انجام تغییرات بالا حتما از منو Build پروژه را Clean Project و سپس Make Project کنید . بعد از انجام این کارها یکی از فایل های سورس اندروید خود را باز کنید و از نوار پیغامی که ظاهر شده گزینه Sync Gradle را بزنید .

همه چیز به خوبی انجام می شود و می توانید با خیال راحت پروژه خود را در اندروید استدیو ایمپورت کنید.

  تخفیف ها و اخبار ویژه رو در تلگراممون دنبال کن :)
علی شیرالی CO-Founder نویسنده مقاله

بنیانگذار مارکت اندروید ریور و گاهی هم گیم باز 🎮 و صد البته یه عاشق فیلمسازی 🎬 و عکاسی 📷 که چندین گام جدی هم توی این زمینه برداشته..می تونی علی شیرالی رو توی شبکه های اجتماعی هم دنبال کنی ...

مقالات مرتبط را بخوانید :


سورس های اندروید شامل تخفیف رو ببین !

به این مقاله امتیاز دهید :
0/5 (0 Reviews)
  خرید سورس های حرفه ای بازی و اپلیکیشن اندروید

دسته‌ها: آموزش برنامه نویسی اندروید

دیدگاهتان را بنویسید

راهنما : برای نوشتن موارد مختلف در دیدگاه می توانید از راهنمای نگارش اندروید ریور استفاده کنید : نگارش کد کوتاه `your code`
نگارش کد بلند یا نگارش بخش عمده یک سورس کد :
[sourcecode lang="your code language"] your code here [/sourcecode]