مقایسه Flutter و React Native برای برنامه نویسی اندروید

بهمن 20, 1397| سنا عبادی
ریکت نیتیو یا فلاتر کدام برای برنامه نویسی موبایل مناسب تر هستند ؟ | مارکت سورس اندروید ریور

در این مقاله به مقایسه فلاتر و React Native دو فریمورک کراس پلتفرم برای برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل و به ویژه اندروید خواهیم پرداخت . در ادامه این تصمیم شما خواهد بود که کدام یک را انتخاب کنید . اگر یک لیوان قهوه ترجیحا تلخ و کیک پرتقالی آغشته به شکلات شیرین خود را آماده کرده اید یعنی اینکه آماده اید تا ادامه این مقاله را در اندرویدریور بخوانید..

مقایسه فلاتر و ریکت نیتیو در توسعه اپلیکیشن موبایل

فلاتر برای توسعه اپلیکیشن موبایل | مارکت سورس اندروید ریور

فلاتر چیست ؟

اگر به صورت خلاصه قرار هست این فریمورک گوگل را در یک بند توضیح دهم باید به این صورت شروع کنم :
فلاتر یکی از فریمورک های Cross-Platform هست که توسط گوگل ارائه شد .
گوگل اولین نسخه ی فلاتر به نام اسکای را در سال ۲۰۱۷ معرفی کرد که در سیستم عامل اندروید و ios مورد استفاده قرار گرفت.
فلاتر با استفاده از زبان Dart که محصول سایت خود گوگل است و زمانی رقیب جاوا اسکریپت معرفی شده بود , به شما اجازه ی توسه ی بهترین و زیباترین اپلیکیشن ها را به صورت نیتیو خواهد داد.
توسعه دهندگان می توانند از کد های فلاتر در کد های خود استفاده کنند . به این دلیل که فلاتر به صورت متن باز و رایگان موجود است و به راحتی در سر تا سر دنیا دسترس است.
هم چنین گوگل فلاتر را برای ایجاد برنامه های کاربردی برای سیستم عامل جدید خود یعنی فیوشا نیز در نظر گرفته است.
فیوشا یک سیستم عامل مبتنی بر قابلیت های گوگل است که در چند سال دیگر اراعه خواهد شد. این پیغام به این معنا هست که گوگل آینده و توسعه ی بزرگی را برای این فریمورکش در نظر دارد. برای مطالعه ی بیشتر درباره ی این سیستم عامل جدید به این لینک مراجعه کنید.

بعد از آن نسخه های متعددی در کانال بتا ریلیز شد و در نهایت در ۴ دسامبر ۲۰۱۸ نسخه ی ۱ فلاتر با کلی قابلیت عالی اراعه شد.در اندروید ریور مقالات مفیدی درباره این پلتفرم منتشر شده که می تونید این مقالات رو با دنبال کردن تگ فلاتر دنبال کنید

ریکت نیتو برای توسعه اپلیکیشن موبایل | مارکت سورس اندروید ریور

ریکت نیتیو چیست ؟

توضیحی کوتاه را در ابتدای کار خواهیم داشت :
اوایل سال ۲۰۱۵ , شرکت فیس بوک اولین نسخه ی استیبل از یک کتابخانه ی متن باز مبتنی بر زبان جاوا اسکریپت را برای توسعه ی طراحی های کاربری وب ویو به نام ریکت یا React Js بود را عرضه کرد .

در همان اوایل عرضه ی این کتابخانه , به دلیل محبوبیت فراوان توسط توسعه دهندگان اکثر کمپانی ها علاوه بر فیسبوک از آن استفاده کردند.
در اواخر مارچ همان سال , فیسبوک React Native را به صورت فریمورک معرفی کرد.با استفاده از این فریمورک یعنی با استفاده از کتابخانه ی ریکت و جاوا اسکریپت می توان اپلیکشن های Android/IOS موبایل را تولید کرد.

همچنین بخوانید :  آشنایی با Clean Architecture در برنامه نویسی اندروید

خب بعد از توضیح کوتاه راجب به هر دو فریمورک و آشنایی نسبی با این دو فریمورک سراغ موضوع اصلی مقاله خواهیم رفت.

Flutter یا React Native : کدام یک برای برنامه نویسی اندروید مناسب ترند ؟

در ادامه با مقایسه این دو فریمورک شما را به سوی یک نتیجه درست هدایت خواهیم کرد ، اما تصمیم کاملا با شماست :

مورد اول راجب به رابط کاربری است. زمانی که قرار هست برای اپلیکیشن خود رابط کاربری طراحی کنید تفاوت این دو فریمورک بسیار مشهود خواهد بود.
React Native مبتنی بر اجزا بومی و نیتیو است و از این جهت کاملا با فلاتر متفاوت است.ریکت نیتیو با ویجت های اختصاصی هم خوانی بسیاری دارد ولی خب مشکلاتی نیز در این بخش وجود دارد که گویا توسعه دهندگانی که تجربه ی استفاده از هر دو فریمورک را دارند در این بخش از فلاتر رضایت بیشتری دارند .

فلاتر با طراحی های جالب و کارآمداش میزان محبوبیت بیشتری دارد ولی در مقایسه ی بین این دو در بخش تجربه ی کاربری به دلیل نوپایی و سن کم فلاتر , ریکت نیتیو برنده خواهد بود. در آینده تجربه ی کاربری اصولا با بهینه سازی و توسعه آن از سمت گوگل ممکن است نتایج متفاوت تری در پی داشته باشد این پتانسیل وجود دارد فلاتر در این بخش گوی سبقت را از ریکت نیتیو برباید اما در این لحظه و در این زمان ، این ریکت نیتیو است که به خود می بالد.

مورد بعدی زمان و تایم توسعه ی اپلیکیشن با این دو فریمورک است.
در کل زمانی که قرار هست کراس پلتفرم را بر نیتیو ارجحیت دهیم قرار هست که با کمترین زمان بهترین خروجی را در دو پلتفرم بگیریم .
در این مورد تاریخچه ی ریکت نیتیو به دلیل ابزار بیشتر , کامیونیتی و جامعه ی آماری بزرگتر از فلاتر به دلیل تازه بودن بهتر هست .
اگر قرار هست که از ریکت نیتیو برای پروژه ی خود استفاده کنید سریعتر به نتیجه خواهید رسید زیرا که ابزار های آماده و باگ گیری شده و نیز کلی وابستگی های دیگر از پروسه های تست عبور کرده اند . در این مورد فلاتر بعد از ریلیز نسخه ی استیبلش سیر صعودی دارد و نیز به زودی به این مرحله خواهد رسید .
ولی فلاتر شعاری با این عنوان Flutter allows you to build beautiful native apps on iOS and Android from a single codebase را دارد .گوگل همه چیز را به زبان ساده در این شعار گنجانده به این معنی که شما با کمترین زمان و با یک بیس کد به بهترین شکل قادر خواهید بود زیبا ترین اپلیکیشن ها را ایجاد کنید

همچنین بخوانید :  آموزش رفع خطا NullPointerException در اندروید استدیو

در مورد بعدی راجب به پرفرمنس و عملکرد هر یک توضیحی مختصر خواهیم داد.
در این مورد فلاتر با مزیت های بیشتر از رقیبش ریکت نیتیو برنده است.
اگر که تجربه ی توسعه های اپلیکشن های موبایل را داشته باشید حتما به این مورد بسیار اهمیت خواهید داد .
در فریمورک فلاتر لایه جاوا اسکریپت با ویجت ها به راحتی و ب صورت بومی ارتباط برقرار می کند.کلی از API های موجود برای اپلیکشن های موبایل به صورت بومی در فلاتر وجود دارند که این خود نیز در عملکرد تاثیر دارد . در کل فلاتر در این داستان برنده است.

مورد دیگری که نیاز به اشاره دارد و البته برای خود من هم چالش برانگیزبود ، یک برنامه نویس در یادگیری کدام زبان میتواند تایم و هزینه ی کمتری صرف کند.
اگر که با یکی از زبان های C-BASE مانند جاوا کار کرده باشید فراگیری زبان DART از شما زمان بسیاری نمیگیرید و بعد از آن بلافاصله سراغ یادگیری ویجت های فلاتر خواهید رفت.
ولی در ریکت نیتیو کسی که JS را نمیداند باید با کتابخانه ی React , زبان جاوا اسکریپت و .. آشنایی داشته باشید سپس سراغ ریکت نیتیو برود.
پس گام های رسیدن به هدف نهایی در فلاتر کمتر است.

کلام آخر

در آخر ، اینکه شما کدام یک را برای توسعه ی اپلیکشن های کراس پلتفرم خود در نظر بگیرید به خود تجربه ی توسعه دهنده و آنالیز دو فریمورک و نتیجه ای که از مطالعه ی این مقاله میگیرد  بستگی دارد.هر کدام نقاط ضعف و نقاط قوت خود را دارند . قبل از نسخه ی ریلیز فلاتر گفته میشد به این دلیل که فلاتر در کانال استیبل نیست استفاده از آن ریسک ب حساب میاد ولی بعد از ۴ دسامبر تمامی این شک و شبهه ها کنار رفت و روز به روز به جامعه ی آماری آن افزوده خواهد شد. یعنی در بخش آمار استفاده کنندگان نیز به زودی به ریکت نیتیو نزدیک خواهد شد.

  تخفیف ها و اخبار ویژه رو در تلگراممون دنبال کن :)
سنا عبادی نویسنده مقاله

توسعه دهنده موبایل به ویژه سیستم عامل اندروید ، در تلاش برای تحقق یک رویا..می تونی سنا عبادی رو توی شبکه های اجتماعی هم دنبال کنی ...

مقالات مرتبط را بخوانید :


سورس های اندروید شامل تخفیف رو ببین !

به این مقاله امتیاز دهید :
4/5 (1 Review)
  خرید سورس های حرفه ای بازی و اپلیکیشن اندروید

دسته‌ها: آموزش برنامه نویسی اندروید

دیدگاهتان را بنویسید

راهنما : برای نوشتن موارد مختلف در دیدگاه می توانید از راهنمای نگارش اندروید ریور استفاده کنید : نگارش کد کوتاه `your code`
نگارش کد بلند یا نگارش بخش عمده یک سورس کد :
[sourcecode lang="your code language"] your code here [/sourcecode]