آموزش راه اندازی و نصب اندروید استدیو

راه اندازی و نصب اندروید استدیو | مارکت اندروید ریور

در این مقاله می آموزید : راه اندازی کامل و نصب اندروید استدیو و ابزار های مربوط ، مهیا کردن محیط توسعه و چندین نکته در ضروری در هنگام نصب اندروید استدیو پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید

خب. پس شما می خواهید اولین قدم خودتون رو برای یادگیری درباره توسعه برنامه های اندروید بردارید. انتخاب خیلی خوبی کردید اندروید در حال حاضر پر استفاده ترین سیستم عامل تلفن های هوشمند در جهان و همچنین یک سیستم عامل بامزه برای توسعه اپلیکیشن است. این مقاله به شما نحوه آماده سازی اندروید استدیو ، IDE (محیط توسعه یکپارچه) رسمی توسعه برنامه های اندروید و Android Sdk را روی ویندوز و مک نشان می دهد.

قبل از نصب اندروید استودیو شما باید نسخه ۷ کیت توسعه جاوا (JDK) را روی رایانه خود نصب کنید. برای انجام این کار می توانید با رفتن بهصفحه دانلود JDK در Oracle و قبول کردن مجوز توافقنامه JDK را برای سیستم عامل رایانه خود دانلود کنید.

Oracles JDK Download Page

هنگامی که دانلود شما پایان یافت می توانید نصب JDK را باز کرده و عملیات نصب را بر اساس راهنمای آن ادامه دهید. برنامه نصب برای مک این شکلی است:

JDK Installer on OS X

و برای ویندوز هم این شکلی :

JDK Installer on Windows

زمانی که JDK‌ را نصب کردید می توانید برای دانلود اندروید استودیو اقدام کنید.

می توانید با مشاهده صفحه دانلود رسمی اندروید استودیو ( از آی پی غیر از ایران استفاده کنید ) فایل نصب آن را دریافت کنید. این صفحه به طور خودکار سیستم عامل شما را تشخیص داده و بدین ترتیب می توانید نسخه مناسب اندروید استودیو را دانلود کنید. همچنین این صفحه در بردارنده لیست پیش نیاز های سیستم برای نسخه فعلی اندروید استودیو است.

Android Studio Download Page

هنگامی که روی دکمه سبز دانلود کلیک کنید  به صفحه دیگری منتقل می شوید که در آن جا باید قبل از دانلود اندروید استودیو شرایط و قوانین آن را قبول کنید.

Android Studio Terms and Conditions Page

وقتی که برنامه نصب دانلود را به پایان رساند زمان اجرای آن است. به دلیل این که ادامه کار در ویندوز و مک متفاوت است هر یک از سیستم عامل ها را به طور جداگانه توضیح می دهیم.

همچنین بخوانید :  معرفی سرویس شکن برای رفع محدودیت اندروید استدیو

زمانی که فایل نصب را باز کردید با پنجره نصب اندروید استدیو مواجه می شوید.

Windows Android Studio Welcome Screen

زمانی که روی Next کلیک کردید شما به صفحه دیگری منتقل می شوید که در آن باید کامپوننت هایی که دوست دارید رو برای نصب انتخاب کنید. می توانید از مقادیر پیشفرض استفاده کنید و روی Next کلیک کنید.

Android Studio Components Selection Screen

بعد از این از شما خواسته می شود محل نصب اندروید استودیو و Android Sdk را مشخص کنید. ممکنه بخواید مکان نصب Sdk رو یادداشت کنید چون ابزار های دیگر اندروید مانند Android Device Bridge هم در پوشه Sdk‌ قرار دارند.

Android Studio Install Location Configuration Screen

آخرید مرحله نصب که ممکن است با آن روبرو شوید شامل اختصاص رم به یک شبیه ساز است البته اگر شرایط سخت افزاری رایانه شما آن را پشتیبانی کند.

Emulator Setup Selection Screen

برای نصب اندروید استودیو روی Next کلیک کنید.

Android Studio Installation

بعد از این که اندروید استودیو نصب شد از شما درخواست می شود اگر نسخه ای قدیمی تر اندروید استودیو روی رایانه شما نصب بوده تنظیمات را از آن فراخوانی کنید. درصورتی که اولین بار است که اندروید استودیو را نصب می کنید می توانید گزینه I do not have previous version of Studio or I do not want to import my settings را انتخاب و روی OK کلیک کنید.

Import Android Studio Settings

و بالاخره اندروید استودیو آخرین نسخه Android sdk را در مکانی که قبلا مشخص کردید دانلود می کند.

Android SDK Installation On Windows

زمانی که نصب SDK به پایان رسید شما قادر هستید اندروید استودیو را روی رایانه خود اجرا کنید.

سیستم عامل مک

زمانی که برنامه نصب اندروید استودیو بر روی مک را باز کردید با پنجره ای مواجه می شوید که از شما می خواهد برنامه را در پوشه Applications بکشید.

OS X Android Studio Installation

بعد از انتقال اندروید استودیو به پوشه Applications برای بازکردن برنامه روی آیکون آن دوبار کلیک کنید. ممکن است پنجره ای را ببینید که می گوید اندروید استودیو قادر به پیدا کردن یک JVM معتبر نیست.

OS X Java Not Found Dialog

می توانید با کلیک بر روی لینک داخل پنجره نصب کننده جاوا را از وبسایت پشتیبانی اپل برای رایانه خود دانلود کنید.

OS X Java Download Page

نصب جاوا اونقدر آسونه که فقط کافیه گام به گام با برنامه نصب پیش برید.

Java Installer Screen

اگر قبلا جاوا را روی رایانه خود نصب کرده بودید و یا اینکه طی مراحل قبلی آن را نصب کردید اندروید اندروید استودیو را باز کنید. در این هنگام از شما خواهد خواست که تنظیمات را از نسخه ای قدیمی تر از اندروید استودیو فراخوانی کنید. در صورتی که اولین بار است که اندروید استودیو را نصب می کنید می توانید گزینه I do not have a previous version of Studio or I do not   want to import my settings را انتخاب و بر روی OK کلیک کنید.

همچنین بخوانید :  بهترین روش کسب درآمد از اپلیکشن اندروید
Import Android Studio Settings

هنگامی که OK را انتخاب کردید به برنامه نصب اندروید استودیو منتقل می شوید. برای آغاز نصب روی Next کلیک کنید.

Android Studio Setup Wizard

صفحه ی بعدی از شما می خواهد که مکان نصب JDK که پیش تر در این آموزش نصب کردید را مشخص کنید. در مک می توانید این مکان را با کلیک بر روی دکمه Detect پیدا کنید.

Android Studio Java Settings

بعد از مشخص کردن مکان JDK برای اندروید استودیو باید مشخص کنید که نصب اندروید استودیو استاندارد باشد یا دلخواه. تظیمات استاندارد خوب است مگر این که به تنظیمات خاصی نیاز داشته باشید.

Android Studio Install Type

آخرین صفحه از شما می خواهد که تنظیمات اندروید استودیو را تایید کنید.

Verify Android Studio Settings

هنگامی که Finish را انتخاب کردید اندروید استودیو شروع به دانلود آخرین نسخه Android SDK می کند.

OS X SDK Installer

حالا دیگر شما باید اندروید استودیو را نصب شده بر روی رایانه خود داشته باشید. اگر برنامه را باز کنید با پنجره ای روبرو می شوید که از طریق آن می توانید پروژه ای جدید بسازید، پروژه ای قبلی را باز کنید و یا تنظیمات اندروید استودیو را انجام دهید.

Android Studio Welcome Screen

اگر Configure را انتخاب کنید به پنجره ای منتقل می شوید که به شما اجازه می دهد اندروید استودیو را شخصی سازی کنید.

Configure Android Studio

قبل از اینکه ساخت برنامه ای جدید را شروع کنید SDK Manager را برای نصب کامپوننت های اضافی Android SDK که می توانید هنگام توسعه اندروید از آن ها استفاده کنید انتخاب کنید.

Android Studio SDK Manager

در این مقاله شما یاد گرفتید که چگونه اندروید استودیو را روی رایانه خود نصب کنید. همچنین Android SDK را نصب کردید تا بتوانید شروع کنید به ساخت برنامه های اندروید. تبریک! این اولین قدم شما در راه ساخت برنامه های اندروید بود.

منبع : Tuts+
  تخفیف ها و اخبار ویژه رو در تلگراممون دنبال کن :)

مقالات مرتبط را بخوانید :


سورس های اندروید شامل تخفیف رو ببین !

به این مقاله امتیاز دهید :
4.7/5 (9 Reviews)
  خرید سورس های حرفه ای بازی و اپلیکیشن اندروید

دسته‌ها: عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

راهنما : برای نوشتن موارد مختلف در دیدگاه می توانید از راهنمای نگارش اندروید ریور استفاده کنید : نگارش کد کوتاه `your code`
نگارش کد بلند یا نگارش بخش عمده یک سورس کد :
[sourcecode lang="your code language"] your code here [/sourcecode]