آموزش رفع خطا NullPointerException در اندروید استدیو

مهر 24, 1397| علی شیرالی
آموزش رفع خطا NullPointerException در برنامه نویسی اندروید | اندروید ریور

همه برنامه نویسی را با چالش هایش می شناسند در این مقاله نحوه رفع خطا NullPointerException در برنامه نویسی اندروید را شرح میدهیم . با راه حل هایی که برای رفع این خطا در ادامه این مقاله در وبلاگ مارکت اندروید ریور ارائه شده همراه ما باشد.

بروز خطاها در برنامه نویسی هموراه بخش جداناپذیر این حوزه است .حل این خطاها گاها وقت زیادی را می طلبد اما ما سعی میکنیم همواره کوتاه ترین راه ها را توضیح دهیم اگر از پس چالش های برنامه نویسی و خطاهای آن بر بیایید حتما مسیر هموارتری را برای تولید یک اپلیکیشن پیش روی خود می بینید.

رفع خطا NullPointerException

میدانم ، میدانم ، ممکن است تا به این لحظه که این متن را میخوانید این خطا حسابی روی مغز شما رژه رفته باشد ، در آرامش قهوه تان را بنوشید و ادامه مقاله را دنبال کنید . اساسا این خطا چه زمانی رخ میدهد ؟ زمانی که شما یک متغییر را در برنامه نویسی تعریف میکنید شما اساسا به یک شئ در کدهایتان اشاره دارید.

همچنین بخوانید :  رفع خطا Error Installing APK در اندروید استدیو

وقتی شما به یک شی اشاره میکنید که مقدار آن Null است این خطا رخ میدهد . اساسا هیچ کدی وجود ندارد تا متوجه شویم این خطا دقیقا در کجا رخ داده است. اینجاست که ممکن است کار شما کمی فرسایشی و وقت گیر شود .

حالا تقریبا میدانیم این خطا چطور رخ می دهد . راه حل بسیار ساده است زیرا علت خطا را به خوبی درک کردیم. حالا به راه حل ها می پردازیم:

راه حل های رفع خطا NullPointerException

اطمینان حاصل کنید کلیه View هایی که با متد FindViewById فراخوانی می شود وجود داشته باشند اگر IDE هنگام کامپایل و دیباگ  به این متد برسد که به شئ اشاره کند که وجود نداشته باشد.

همچنین بخوانید :  آموزش Flutter : ویجت چیست ؟

ممکن است آن شئ از پروژه شما حذف شده باشد یا فرمت نامگذاری آن به نحوی باشد که برای محیط IDE قابل شناسایی نباشد . پس از وجود آن در فایل های برنامه خود عمدتا در دایرکتوری res هستند اطمینان حاصل کنید.

دقت بفرمایید کلیه شی ها را از قبل و در مراحل ابتدایی اجرا OnCreate حتما initialize کرده باشید تا به این نحو درکد های شما به صورت تعریف شده وجود داشته باشند .

 

با این دو مرحله ساده و همچنین درک اینکه علت این خطا چیست به راحتی میتوانید این خطا را رفع کنید و با خیال آسوده با یک فنجان قهوه داغ یا ترجیحا شکلات داغ لذت بخش به توسعه پروژه خودتون بپردازید.

 

  تخفیف ها و اخبار ویژه رو در تلگراممون دنبال کن :)
علی شیرالی CO-Founder نویسنده مقاله

بنیانگذار مارکت اندروید ریور و گاهی هم گیم باز 🎮 و صد البته یه عاشق فیلمسازی 🎬 و عکاسی 📷 که چندین گام جدی هم توی این زمینه برداشته..می تونی علی شیرالی رو توی شبکه های اجتماعی هم دنبال کنی ...

مقالات مرتبط را بخوانید :


سورس های اندروید شامل تخفیف رو ببین !

به این مقاله امتیاز دهید :
0/5 (0 Reviews)
  خرید سورس های حرفه ای بازی و اپلیکیشن اندروید

دسته‌ها: آموزش برنامه نویسی اندروید

دیدگاهتان را بنویسید

راهنما : برای نوشتن موارد مختلف در دیدگاه می توانید از راهنمای نگارش اندروید ریور استفاده کنید : نگارش کد کوتاه `your code`
نگارش کد بلند یا نگارش بخش عمده یک سورس کد :
[sourcecode lang="your code language"] your code here [/sourcecode]