نحوه بهینه سازی پروژه در اندروید استدیو

اسفند 20, 1397| سنا عبادی
نحوه بهینه سازی پروژه و سورس اندروید در اندروید استدیو | مارکت سورس اندروید ریور

در این مقاله نحوه بهینه سازی سورس و پروژه اندروید در اندروید استدیو را می آموزید ، با این روش حجم نهایی پروژه شما کاهش می یابد و همچنین فایل APK اپلیکیشن شما نیز روان تر و با حجم کمتری در دسترس قرار میگیرد.

گاهی اوقات وقتی که پروژه ایی در حال تکمیل شدن نهایی هست و قرار هست یک سورس اندروید اصطلاحا تمیز داشته باشیم باید سعی کنیم منابعی (Resources) هایی که اضافه کردیم ولی هیج جای سورس از آن ها استفاده نکردیم پاک کنیم . ولی خب اگر قرار هست که تک به تک این منابع را بررسی کنیم و بعد حدف کنیم هم از حوصله ی برنامه نویس خارج هست و هم وقت شمارو هدر خواهد داد.
برای این کار محیط توسعه ی اندروید استودیو ‌از ورژن ۲.۰ به بعد گزینه ایی را قرار داده است که به راحتی میتوان این کار را انجام داد . پس در ادامه همراه باشید.

همچنین بخوانید :  برای برنامه نویسی ، لپتاپ بهتر است یا کامپیوتر رو میزی ؟

راه و روش بهینه سازی پروژه در اندروید استدیو

ابتدا بگم که منظور از منابع (Resources) چیست ؟
در این مقاله ما با منابعی که استفاده نشده ان کار خواهیم داشت . یعنی همان Unused Resources . و در کل این منابع شامل لایه ها / تصاویر / نوشته ها / اندازه ها /.. هستن . به کل فایل هایی که زیر شاخه ی res هستند.( ,…layouts, strings, drawables, colors)
برای اینکار ابتدا در خود اندروید استودیو و در همان پروژه تب Refactor را انتخاب کنید سپس Remove Unused Resources را انتخاب کنید .
بعد از انتخاب گزینه دیالوگی به این صورت باز خواهد شد :

که با زدن تیک آن میتوان تمامی @id های بلا استفاده را نیز حذف کرد.

قبل از این قابلیت راه دیگری نیز وجود داشت که الانم استفاده میشود که از طریق گریدل هست . به این صورت که فایل build.gradle ‌خود را به این صورت اپدیت خواهید کرد :

android {
  ...

  buildTypes {
    release {
      minifyEnabled true
      shrinkResources true
      proguardFiles getDefaultProguardFile('proguard-android.txt'), 'proguard-rules.pro'
    }
  }
}

یعنی Resource Shrinking به صورت اتوماتیک تمامی منابع بلا استفاده را در زمان کامپایل و بیلد پروژه حذف میکند و هم چنین تمامی منابعی که در کتابخانه هایی که در پروژه ی خود استفاده کرده اید ولی از آنها استفاده نشده است نیز حذف می کند.

همچنین بخوانید :  معرفی دیتابیس برای برنامه نویسی اندروید

به طور مثال شما از Google Play Services در اپ خود استفاده کرده اید ولی از Google Sign In استفاده نکرده اید به همین خاطر drawable ایی که برای این فیلد استفاده شده است به صورت اتوماتیک حذف می شود.

این عمل مزیت هایی از قبیل کاهش حجم فایل APK و نیز داشتن کدی تمیز را به دنبال دارد .

  تخفیف ها و اخبار ویژه رو در تلگراممون دنبال کن :)
سنا عبادی نویسنده مقاله

توسعه دهنده موبایل به ویژه سیستم عامل اندروید ، در تلاش برای تحقق یک رویا..می تونی سنا عبادی رو توی شبکه های اجتماعی هم دنبال کنی ...

مقالات مرتبط را بخوانید :


سورس های اندروید شامل تخفیف رو ببین !

به این مقاله امتیاز دهید :
0/5 (0 Reviews)
  خرید سورس های حرفه ای بازی و اپلیکیشن اندروید

دسته‌ها: معرفی سرویس ها و ابزار ها

دیدگاهتان را بنویسید

راهنما : برای نوشتن موارد مختلف در دیدگاه می توانید از راهنمای نگارش اندروید ریور استفاده کنید : نگارش کد کوتاه `your code`
نگارش کد بلند یا نگارش بخش عمده یک سورس کد :
[sourcecode lang="your code language"] your code here [/sourcecode]