تعرفه برنامه نویسی ، ساعتی چند ؟

اسفند 7, 1399| علی شیرالی
برنامه نویسی ساعتی چند ؟ | وبلاگ مارکت سورس اندروید ریور

مدتهاست دست به قلم نشدم که البته می تونم این رو کمی به پای مشغله های زیاد بگذارم و کم کاری خودم ، اما حالا توی این مقاله از وبلاگ مارکت اندروید ریور قصد دارم به یه موضوع جنجالی و پر بحث بپردازم، درباره اینکه تعرفه برنامه نویسی به ازای هر ساعتی چقدر است یا اساسا طرح این نوع تعرفه گذاری کار درستیست یا خیر. در ادامه این مقاله با من همراه باشید…

تعرفه برنامه نویسی به ازای هر ساعت درسته؟

ابتدا باید به این سوال اینطور پاسخ بدهم : اغلب اوقات بله اما همیشه نمی تونه اینطور باشه. اینکه چه زمانی باید به این سیستم تعرفه گذاری اتکا کنیم و چه زمانی نباید رو من در ادامه برای شما شرح خواهم داد ، اما بگذارید ابتدا به این موضوع بپردازم که این تعرفه گذاری به هیچ وجه آنچیزی نیست که واقعا باید باشه به این معنا که من به عنوان یک برنامه نویس و مهندس تکنولوژی نرم افزار هرگز به ارقام این نوع تعرفه گذاری ها اعتقاد ندارم زیرا تناسبی با تعرفه خدمات مهندسی نرم افزار در جهان نداره و همچنین به نسبت برخی شغل های کمتر تخصصی از بابت فنی به شکل غیر قابل چشم پوشی تعرفه پایین تری داره.

چه زمانی باید تعرفه برنامه نویسی بر مبنای ساعت/کار باشه و چه زمانی نباید؟

من سعی کردم در پلتفرم های اجتماعی ، مقالات لاتین و بررسی اکوسیستم های کشور های پیشرفته و درحال توسعه به یک نتیجه گیری در این باره برسم که خوشبختانه این نتیجه گیری حاصل شد اینجا نتیجه گیری من رو می خوانید.

شما برای پروژه های کوتاه مدت یا با اسکیل یا حجم کم نمی توانید به سیستم ساعت/کاراتکا کنید همچنین برای پروژه هایی که الگوریتم ها و شیوه های بسیار پیشرفته ای از متدولوژی توسعه نرم افزار را می طلبند یا این متدولوژی در انحصاری در اختیار شما باشد هرگز نمی توانید از سیستم تعرفه گذاری ساعت/کار استفاده کنید یادتان باشد شما همین که با این تعرفه در این صنعت کار می کنید به اندازی کافی در حق شما اجحاف می شود در پاراگراف بعدی درباره این تعرفه البته خواهم نوشت.

پس برای پروژه های کوچک یا با حجم کم چه کار کنیم؟

شما می تونید با تخمین بدبینانه ساعت مورد نیاز برای توسعه نرم افزار ببینید آیا به تعرفه معقولی می رسید یا خیر این سیستم صرفا به شما کمک میکنه حدود مشخصی رو پیدا کنید بقیه عوامل موثر روی تعرفه گذاری که در بالا توضیح دادم و نحوه اعمال اونها به خود شما بستگی داره.

بالاخره تعرفه برنامه نویسی به ازای هر ساعت چیه؟

اینجا جایست که اغلب بحث درباره آن چالش برانگیز خواهد بود اما من سعی میکنم بر اساس تجربه و دیتایی که از فعالین اکوسیستم قابل دریافت و قابل ارزیابی هست بازه تعرفه رو در این مقاله ذکر کنم. این تعرفه طبیعتا مربوط به تاریخ این مقاله یا به عبارتی اسفند ماه 99 است از طرفی این تعرفه چیزی نیست که حتی تاحدودی با اون موافق باشم و به دیدگاه من کمتر از ارزش خدماتی است که بابت آن قرار است پرداختی صورت بگیرد. متاسفم که باید بگویم ما با چیزی شبیه “یا بپذیر و با این تعرفه پروژه بگیر یا بیخیال شو و قهوه ات رو پشت پنجره اتاقت بخور” روبرو هستیم!

خب برویم سر اصل مطلب ، تعرفه ای که در اکوسیستم جا افتاده مبلغی بین 70 هزارتومان تا 150 هزارتومان است. این مورد با یک پرس و جو هم قابل تصدیق هست اما مولفه های زیادی روی این بازه تعرفه ای اثر گذار هستند مهم ترین مولفه ، منطقه جغرافیایی است ، اینجا در خوزستان شما با مبلغ بسیار کمتر از این احتمالا موفق خواهد شد یک پروژه دریافت کنید. بسیار کمتر شاید بازه ای حدود 30 هزارتومان باشد.

وضعیت در دیگر کشور ها چطور است؟

وقتی از کشور های دیگر صحبت میکنیم باید دقیقا مشخص کنیم منظورمان کشور های توسعه یافته است یا درحال توسعه، در انتها با یک شبیه سازی ارزش دستمزد و اینکه با آن دستمزد چه قدرت خریدی دارید رو گویا تر بیان خواهم کرد.

شما اگر ترکیه را به عنوان یک کشور در حال توسعه درنظر بگیرید ، تعرفه برنامه نویسی برای فریلنسرها برای هر ساعت به صورت میانگین 50$ هست ، در ایالات متحده به عنوان یک کشور پیشرفته این تعرفه به ازای هر ساعت میانگین 80$ هست. [منبع codementor.io, fullstacklabs.co]

حالا فرض کنید یک برنامه نویس در ترکیه و ایالات متحده بخواهد یه Macbook pro 2020 خریداری کند :

قیمت پایه Macbook Pro 2020 : $1,299

یک برنامه نویس در ترکیه :

$1299 = 30*$50

یک برنامه نویس در ایالات متحده :

$1299 = 17*$80

*درموارد بالا طبعا هزینه های جانبی و مالیات در نظر گرفته نشده مقصود این است ببینیم دستمزد خالص بابت هر ساعت برنامه نویسی چه میزان است.

این تعرفه ها از کجا می آیند آیا من مسئولیتی درقبال این تعرفه ها دارم؟

شک نکنید ما مسئول هستیم در قبال اینکه می خواهیم با برخورد حرفه ای ارزش کارمان را حفظ کنیم یا یک سودجو و بچه زرنگ باشیم و برای سود های کوتاه مدت پا روی ارزش و اصول بگذاریم و بازار را شکل بدهیم!شما در هر سطحی که فعالیت میکنید با هر اسکیل و گسترده ای ، نمی توانید از زیربار مسئولیت شانه خالی کنید اکوسیستم و شکل دهی جو و فضا به دست تک تک فعالین این حوزه صورت می پذیرد و همه زنجیر وار به هم متصل هستیم.

جمع بندی و سخن آخر

اصلاح تعرفه ها و رشد ارزش ها و تقویت حقوق مادی و معنوی برنامه نویسان با عوامل متعدد اقتصادی و فرهنگی ارتباط تنگاتنگ داره و نمی توانیم این عوامل رو نادیده بگیریم ، اما تعرفه فعلی که بدنه و اغلب برنامه نویسان به آن تن می دهند از سر ناچاری واقعا در شان و منزلت برنامه نویس و خدمات و انرژی و تخصص برنامه نویسان نیست.در این بین فریلنسرها نیز بازیگر نقش اول صنعت هستند و نباید تعرفه های عجیب و غریب و غیرمنطقی را بپذیرند. به یاد داشته باشید خدمات برنامه نویسی ، هرگز خدمات ارزانی نیستند.

  تخفیف ها و اخبار ویژه رو در تلگراممون دنبال کن :)
علی شیرالی CO-Founder نویسنده مقاله

بنیانگذار مارکت اندروید ریور و گاهی هم گیم باز 🎮 و صد البته یه عاشق فیلمسازی 🎬 و عکاسی 📷 که چندین گام جدی هم توی این زمینه برداشته..می تونی علی شیرالی رو توی شبکه های اجتماعی هم دنبال کنی ...

مقالات مرتبط را بخوانید :


سورس های اندروید شامل تخفیف رو ببین !

به این مقاله امتیاز دهید :
4/5 (8 Reviews)
  خرید سورس های حرفه ای بازی و اپلیکیشن اندروید

دسته‌ها: عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

راهنما : برای نوشتن موارد مختلف در دیدگاه می توانید از راهنمای نگارش اندروید ریور استفاده کنید : نگارش کد کوتاه `your code`
نگارش کد بلند یا نگارش بخش عمده یک سورس کد :
[sourcecode lang="your code language"] your code here [/sourcecode]