مدیریت توسعه سورس اندروید به سبک Trello

بهمن 16, 1397| سنا عبادی
مدیریت توسعه سورس اندروید با ترلو | مارکت سورس اندروید ریور

Trello ابزاری مفید و کاربردی برای مدیریت توسعه سورس اندروید و پروژه های اندروید برای زمانبندی و تقسیم دقیق کار بین اعضا یا زمانبندی روز شخص برای برنامه نویسان اندروید در این مقاله از وبلاگ اندروید ریور معرفی خواهد شد.

ترلو ; مدیریت بهینه توسعه سورس اندروید

گاهی اوقات لازم هست که بر فعالیت های خود مدیریتی داشته باشید که راحت تر و بهتر بتوانید فعالیت های خود را به سر انجام برسانید.

به همین دلیل نرم افزار ها و سرویس هایی وجود دارند که با استفاده از آنها میتوان اینگونه خلا ها را حل کرد . یکی از سرویس های دوست داشتنی که اپ موبایلش (android/ios/…)هم وجود دارد Trello هست . خود من از همین سرویس استفاده میکنم و در روند بهبودی فعالیتم کمک بزرگی بوده است.
برای أشنای با سرویس Trello یا به فارسی ترلو میتوان به ادرس آن مراجعه کرده و محیط آن را آنالیز کنیدو برای خود اکانتی را به صورت رایگان بسازید.

خب در اینجا ما کلیات کار با این سرویس را توضیح خواهیم داد تا آشنایی لازم را برای شروع کار داشته باشید . هر چند داکیومنت های فراوانی را میتوان از قسمت پشتیبانی این سرویس دریافت کرد.

در کل ترلو از سه بخش مهم و اصلی تشکیل شده است : Boards , Cards و Lists (بورد ها و کارت ها و لیست ها)
اصلی ترین بخش این سرویس بورد ها هستند . شما میتوانید برای خود بوردهای شخصی (Personal Boards) بسازید و اگر تیمی دارید که باید بورد های تیمی بسازید و اعضای تیم را به این بورد دعوت کنید.
در اصل وقتی شما یک بورد را با نام مربوط به آن ایجاد می کنید مشخص میکنید که قرار هست در این بورد چه فعالیت و تسک هایی صورت گیرد . به طور مثال اگر قرار هست اپلیکیشن اندرویدی را در ترلو مدیریت کنید باید بوردی به نام پروژه بزنید و در آن کارت ها و لیست های خود را قرار دهید . پس هر بورد مساویست با یک فعالیت اصلی که تمامی فعالیت های مربوط به خودش را در بر میگیرد.

توجه داشته باشید که برای ایجاد یک بورد باید مشخص کنید که آیا شما کار تیمی می کنید و یا فعالیتتان به صورت تک نفره و شخصی است.

برای ایجاد بورد تیمی از قسمت چپ در نوار کناری Create a team را انتخاب کنید . نامی را برای پروژه در نظر بگیرید و اگر توضیحی دارید در قسمت Description وارد کنید و تایید کتید.
در قسمت Settings یا تنظیمات می توانید برای تیم خود از قسمت Team Visibility دو گزینه ی Private , Public را به این معنی که شخصی باشد یا عام را انتخاب کنید .در کل برای یک بردحالت Private ، یعنی اینکه بورد به صورت شخصی مدیریت می شود و تنها برای کسانی قابل مشاهده و ویرایش است که در بورد عضو هستند.
و برای حالت Public نیز به صورت عمومی و عام است و برای همه قابل مشاهده است ولی باز هم فقط کسانی که در بورد عضو هستند می توانند آن را ویرایش کنند.

همچنین بخوانید :  برای شروع برنامه نویسی اندروید،کدام زبان برنامه نویسی را یاد بگیرم ؟

در قسمت دیگر میتوان مدیریت سورس های اندروید خود را به Slack متصل کنید که در این مقاله بحث موضوع ما نیست و …

در قسمت Member می توایند اعضای گروه را اضافه کنید . باید اکانتی در ترلو داشته باشند و با نام کاربری آنها را Invent یا دعوت کنید.

اگر که ن شخصی کار میکنید و دوست دارید که پروژه هایی که در دست دارید روند پیشرفت خوبی را طی کنند از قسمت بالا و فشردن دکمه ی + شروع به ساختن اولین بورد خود کنید.
create a Board را انتخاب کنید.برای بورد خود نامی مناسب انتخاب کنید (در آینده می توانید با کلیک روی نوشته , آن را تغییر دهید).
در اینجا نیز س حالت وجود دارد . پرایوت , پابلیک و بیزنس تیم . که بسته به فعالیتتون انتخاب کنید.
اگر که خلاقیت را دوست دارید برای بورد خود بک گراند مناسبی را انتخاب کنید. , هم چنین خاص یا عام بودن آن را نیز مشخص کنید.منتظر باشید که بورد شما ساخته شود و در ادامه شما در قسمت Boards می توانید بوردی که ساختید را مشاهده کنید.در اکثر موارد به صورت خودکار شما وارد بوردی که ساختید خواهید شد .
به صورت دیفالت و پیش فرض برای شما سه لیست وجود دارد . (اگر لیستی را مشاهده نکردید خودتان بسازید) .
لیست به همان ستون هایی گفته می شود که قرار است کارت های خودتان را در آنها دسته بندی کنید . این سه لیست پیش فرض , عناوین To Do , Doing ,Done را خواهند داشت که به ترتیب کارت اول کارهایی که باید انجام دهید، کارت دوم کارهایی که در حال انجام دادن هستند و سومین کارت کارهایی هستند که انجام شده اند.

اگر که این عناوین را برای بورد خود مناسب ندیدید میتوانید با کلیک روی نوشته ی عناوین , ‌آن ها را به دلخواه تغییر دهید و ذخیره کنید.
با فشردن Ad List میتوانید لیست جدیدی در کنار لیست های موجود خود ساخته و بعد با انتخاب Add a Card برای آن ‌ کارتی را بسازید.
وقتی که روی سه نقطه ی کناری هر بورد کلیک کنید پنجره ای با عنوان List Actions را مشاهده خواهید کرد.
که گزینه هایی را دارد که در اینجا مختصرا به توضیح هر یک میپردازیم .
اولین گزینه Add a Card برای اضافه کردن کارت به لیست است .Copy List برای کپی کردن لیست است . گزینه بعدی Move List برای جا ب جایی لیست در برد است . این کار با Drog& Drop ‌کردن نیز امکان پذیر است.گزینه ی Subscribe برای این هست که اگر تغییری در بورد رخ داد به شما اطلاع دهد.

Move All Cards in This List نیز برای جا به جایی تمامی کارت های یک لیست به لیست دیگری است .که این کار به شیوه ی دراگ اند دراپ نیز امکان پذیر است.
Archive All Cards in This List نیز برای آرشیو کردن تمامی کارت ها در همان لیست است. نکته ایی که در ایننجا مطرح است این هست که هیچ کارت یا آیتمی در ترلو به طور کامل حذف نمیشود.چرا که به صورت آرشیو در میاید و هر وقت خواستید می توانید آن را از حالت آرشیو خارج کنید و به برد ولیست برگردانید.
گزینه ی آخر هم Archive This List , تمامی لیست را آرشیو می کند.

همچنین بخوانید :  آموزش افزودن تبلیغات گوگل admob به سورس اندروید

خب تنها یک نکته در رابطه با کارت ها باقی مانده است و داستان ترلو تقریبا به پایان می رسید . برای شروع اینکار میتوانید Add A card را در هر لیست انتخاب و نامی مناسب برای آن در نظر بگیرید.
اگر روی کارتی که ساختید کلیک کنید پنجره ای جدید باز خواهد شد که میتوانید جزییات یک کارت را در آن تنظیم کنید.
برای تغییر نام کارت میتوان از قسمت بالا و مشاهده ی عنوان کارت اقدام کنید (در خود لیست نیز با کلیک روی ایکون مداد میتوایند اینکارا انجام دهید).
در زیر عنوان کارت بخش Description را دارید که همانطور که از نامش پیداست توضیحاتی در رابطه با کارت است . هرمورد اضافه ایی که وجود دارد را میتوانید در این قسمت بنویسید.

Add Comment نیز به همین صورت است . اگر برای هر فعالیت و کارتی کامنتی را دارید آن را به صورت پاورقی در این قسمت بنویسید. لازم به ذکر است برای مدیریت بهتر هست که این موارد را با حوصله و با دقت تمام انجام دهید.
Activity نیز تمامی فعالیت هایی که برای این کارت انجام گرفته را به صورت لیست نمایش می دهد.
اگر به نوار قسمت راستی خود (Add To Card) دقت کنید برای شما چند گزینه وجود دارد . که میتوایند آنها را ب کارت خود اضافه کنید.
گزینه ی اول Members در رابطه با اعضای تیم است که می توایند با استفاده از ان فرد دیگری را وارد بورد کنید و نیز افرادی که عضو این بورد هستند را میتوان به این صورت اضافه کرد که به این صورت که این کارت برای این بورد و این اشخاص هست.
گزینه ی Labels برای این منظور هست که با رنگی کردن کارت ها از اولیت انها مطلع شوید . به طور مثال رنگ قرمز برای اولیت A هست و رنگ آبی برای اولیت B و رنگ سبز برای الویت های بعدی.
با اضافه کردن Due Date ب کارت خود میتوانید تاریخ اتمام فعالیت خود در این کارت را مشخص کنید.
Attachment نیز برای اضافه کردن فایل به آن کارت است.

گزینه های copy , move را نیز توضیح دادیم .
Archive نیز برای آرشیو کردن است . Share نیز برای به اشتراک گذاری کارت است .
گزینه ی Watch نیز برای این است که ادمین کارت را از اینکه شما این کارت را مشاهده کردید ، آگاه می کند.

  تخفیف ها و اخبار ویژه رو در تلگراممون دنبال کن :)
سنا عبادی نویسنده مقاله

توسعه دهنده موبایل به ویژه سیستم عامل اندروید ، در تلاش برای تحقق یک رویا..می تونی سنا عبادی رو توی شبکه های اجتماعی هم دنبال کنی ...

مقالات مرتبط را بخوانید :


سورس های اندروید شامل تخفیف رو ببین !

به این مقاله امتیاز دهید :
5/5 (1 Review)
  خرید سورس های حرفه ای بازی و اپلیکیشن اندروید

دسته‌ها: معرفی سرویس ها و ابزار ها

دیدگاهتان را بنویسید

راهنما : برای نوشتن موارد مختلف در دیدگاه می توانید از راهنمای نگارش اندروید ریور استفاده کنید : نگارش کد کوتاه `your code`
نگارش کد بلند یا نگارش بخش عمده یک سورس کد :
[sourcecode lang="your code language"] your code here [/sourcecode]