چرا Kotlin را برای برنامه نویسی اندروید انتخاب کنیم؟

دی 27, 1398| علی شیرالی
چرا برای برنامه نویسی اندروید از کاتلین استفاده کنیم | وبلاگ مارکت سورس اندروید ریور

در این مقاله به بررسی کاتلین (Kotlin) برای برنامه نویسی اندروید می پردازیم و با بیان نقاط قوت و ضعف این زبان برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشن های اندروید بیان میکنیم چرا کاتلین را باید برای برنامه نویسی اندروید یاد بگیرید.

کاتلین توسط JetBrains ارائه شده است و بدون شک تغییرات بنیادینی در نحوه توسعه اپلیکیشن های اندروید ایجاد کرده است ، من در این مقاله بیان می کنم چرا کاتلین برای برنامه نویسی اندروید مناسب ترین گزینه است و باید توجه جدی به این زبان برنامه نویسی بهینه و قدرتمند برای یادگیری و توسعه اپلیکیشن های موبایلی کرد.

چرا کاتلین (Kotlin) یک زبان برنامه نویسی خوب است؟

این زبان اساسا بر اساس بایت کد های جاوا نوشته شده است و نه تنها برنامه نویسان جاوا بلکه افرادی که با زبان هایی مانند Javascript , Go , Python , scala تجربه کار دارند هم می توانند از آن استفاده کنند. اینکه این نقاط اشتراک در این زبان برنامه نویسی با سایر زبان های برنامه نویسی مشهور وجود دارد و احساس آشنایی به برنامه نویسان زبان های دیگر میدهد خود یک مزیت مهم به حساب می آید.

پیچیدگی کمتر و سادگی در یادگیری

مهم ترین ویژگی زبان برنامه نویسی کاتلین این است که پیچیدگی بسیار کمتری نسبت به جاوا دارد ، همچنین با مرور مستندات کاتلین به راحتی می توانید کار خود را با این زبان برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشن های قدرتمند اندروید شروع کنید. این شاید مهمترین ویژگی این زبان باشد ، سادگی در یادگیری و پیچیدگی کمتر نسبت به جاوا.

همچنین بخوانید :  تجهیزات یه میز کار حرفه ای برای برنامه نویسی

همه کدهایی که لازم است بنویسید برای ساختن یک برنامه سلام دنیا با استفاده از کاتلین :

package hello

fun main() {
    println("Hello World")
}

بهینه و منطقی

نوع سیستم کاتلین به نحوی منطقی طراحی شده است که با مشکلات null pointer exceptions روبرو نشوید که باعث می شود برای نوشتن اپلیکیشن ها و کار با دیتابیس های بسیار بزرگ کمک بسیار بزرگی باشد. زمان کامپایل و بیلد اپلیکیشن در کاتلین بسیار کمتر در مقایسه با جاوا است. به دلیل بهینه طراحی شدن کاتلین برنامه نویسی async سریع و راحت از جاوا برای شما فراهم است. کار کردن با کلاس ها و Extend ها بهینه و منطقی شده است.

کاتلین از بایت کد 6 جاوا استفاده می کند که البته بهبود های نسخه 8 را دارا نیست اما در محیط Intellij کامپایل آن بسیار سریع است همچنین فانکشن ها و کلاس ها کاملا بهینه شدند و در برخی موارد حتی مدیریت آنها نیز بهتر صورت می پذیرد .درست از که هنوز جامعه برنامه نویسان آن زیاد بزرگ نشده است اما به عنوان یک جامعه پویا می توان آنها را مدنظر قرار داد

همچنین بخوانید :  پراکسی FOD برای دورزدن تحریم در اندروید استودیو

قابلیت زمان بندی Runtime یکی دیگر از ویژگی های کلیدی است که در کاتلین می توانید از آن لذت ببرید با استفاده از این اجرا برنامه بسیار بهینه می شود و کامپوننت هایی مانند نقشه یا فیلتر ها بسیار سبک تر از قبل اجرا می شوند.

سازگاری کامل با کتابخانه های جاوا

سازگاهی کامل با کتابخانه های جاوا یکی دیگر از مزایای کاتلین است همچنین کاتلین با تمامی سیستم های بیلد مثل gradle و Maven سازگار است که این را هم می توانیم به عنوان یک ویژگی برجسته برای آن در نظر بگیریم.

نتیجه گیری :

من در این مقاله سعی کردم به صورت کلی ویژگی های برجسته کاتلین (Kotlin) رو تشریح کنم ، که مهمترین ویژگی های این زبان برنامه نویسی پویا که فکر میکنم پروژه موفقی از سمت جت برینز خواهد بود همین سهولت یادگیری و کدنویسی جمع و جور تر و خلاصه تر است. همچنین یک ویژگی برجسته دیگری که دارد این است که شما اگر قبلا با جاوا کد میزدید کاملا با کاتلین راحت خواهید بود زیرا این زبان بر اساس جاوا نوشته شده است پس نمی توان به اقدام شما ” کوچ کردن به زبان دیگر گفت ، بلکه کد زدن با یک زبان بهینه تر با صرفه جویی چمشگیر در زمان در توسعه پروژه های اندروید است. “

  تخفیف ها و اخبار ویژه رو در تلگراممون دنبال کن :)
علی شیرالی CO-Founder نویسنده مقاله

بنیانگذار مارکت اندروید ریور و گاهی هم گیم باز 🎮 و صد البته یه عاشق فیلمسازی 🎬 و عکاسی 📷 که چندین گام جدی هم توی این زمینه برداشته..می تونی علی شیرالی رو توی شبکه های اجتماعی هم دنبال کنی ...

مقالات مرتبط را بخوانید :


سورس های اندروید شامل تخفیف رو ببین !

به این مقاله امتیاز دهید :
5/5 (1 Review)
  خرید سورس های حرفه ای بازی و اپلیکیشن اندروید

دسته‌ها: معرفی سرویس ها و ابزار ها

دیدگاهتان را بنویسید

راهنما : برای نوشتن موارد مختلف در دیدگاه می توانید از راهنمای نگارش اندروید ریور استفاده کنید : نگارش کد کوتاه `your code`
نگارش کد بلند یا نگارش بخش عمده یک سورس کد :
[sourcecode lang="your code language"] your code here [/sourcecode]